دوربین تحت شبکه چیست ؟ آشنایی با دوربین مداربسته تحت شبکه

در این مقاله از سایت مودرا درباره دوربین مداربسته تحت شبکه صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

آشنایی با دوربین مداربسته تحت شبکه

از دوربین های مداربسته تحت شبکه یا IP در دهه 1990 برای اولین بار رو نمایی شد. اولین دوربین IP متمرکز در سال 1996 منتشر شد و اولین دوربین غیر متمرکز نیز در سال 1999 انتشار یافت.

دوربین تحت شبکه نوعی از دوربین های مداربسته است که برخلاف دوربین های مدار بسته ای که انتقال اطلاعات را از طریق کابل انجام می دهد، اطلاعات را از طریق اتصال به شبکه انتقال می دهند .دوربین های مدار بسته  تحت شکه به نوعی یک کامپیوتر کوچک هستند که توانایی این را دارند تا پردازش تصاویر را در خود دوربین به انجام رسانند.

 

مزایای دوربین تحت شبکه

دوربین های تحت شبکه برخلاف دوربین های مداربسته معمولی که برای انتقال تصاویر به کابل ها نیاز دارند این اطلاعات را از طریق شبکه اینترنت جابه جا می کنند.

 

ویژگی های دوربین مداربسته تحت شبکه

یکی از ویژگی های دوربین تحت شبکه جا به جایی صدای دو طرفه از طریق شبکه است. این دوربین ها توانایی ارتباط بین اعضای مجموعه را از طریق ip  فراهم می نماید به طور مثال مدیر مجموعه می تواند از طریق دوربین های آی پی با کارکنان ارتباط برقرار کند.

یکی دیگر از ویژگی های این دوربین ها استفاده از شبکه های اینترنتی و شبکه های موبایلی است.

هوش مصنوعی یکی دیگر از مهم ترین ویژگی های دوربین های تحت شبکه است. هوش مصنوعی در برخی مواقع به کاربر کمک می کند تا برخی از فرایند های شناسایی را پیاده سازی نماید.

انتقال داده ها در دوربین های مداربسته تحت شبکه از طریق پروتکل های WPA یا WPA2, TKIP یا  AES انجام می گیرد که این ویژگی باعث می شود تا این دوربین ها بتوانند امنیت بسیار خوبی را از طریق شبکه برای کاربران ایجاد نمایند.

 

 

معایب دوربین مداربسته تحت شبکه

دوربین های مداربسته تحت شبکه دارای قیمت بسیار بیشتر نسبت به دوربین های معمولی هستند. این گرانی بی دلیل نیست، این دوربین ها توانایی پردازش و ذخیره تصاویر را در خود دارند.

امکان هک دوربین های تحت شبکه که اطلاعات را بر روی شبکه انتقال می دهند بسیار بیشتر از دوربین های معمولی است که اطلاعات را از طریق کابل ها منتقل می کنند.

 

مزایای دوربین های مدار بسته تحت شبکه نسبت به دوربین های آنالوگ چیست؟

  •  کیفیت تصویر بالاتر
  • دسترسی به ویژگی های بسیار بالاتر در دوربین و دستگاه ظبط تصاویر
  • دوربین‌های شبکه انعطاف‌پذیری بالایی دارند. دوربین‌های شبکه را می‌توان به راحتی در هر کجا از شبکه جا به ‌جا کرد.
  • از طریق دوربین‌های شبکه می‌توان از امکانات پردازش تصویر بر روی تصاویر استفاده کرد. پردازش‌هایی که روی تصویر انجام می‌شود به مدل دوربین و شرکت سازنده آن دوربین بستگی دارد.
  • از جمله پردازش‌های تصویر : تشخیص عبور از خط، تشخیص ورود و خروج از منطقه حفاظت شده، تشخیص صدای محیط، تشخیص چهره انسان و پلاک خودرو، تشخیص تجمع افراد، تشخیص پارک خودرو در مکان غیرمجاز، تشخیص دود و حرارت را نام برد.
  • امکان چرخش یا کنترل دوربین‌های زوم و PTZ با استفاده از تنها یک کابل شبکه (بدون نیاز به کابل برق و سیگنال) به وجود خواهد آمد.
  • در صورت داشتن قابلیت POE می‌توان دوربین را از طریق کابل شبکه تغذیه نمود.
  • کیفیت تصویر دوربین‌های تحت شبکه به مدد فناوری‌های نوین بکار رفته، بسیار مطلوب تر از دوربین‌های آنالوگ می‌باشد.

 

سوالات متداول شما:

چرا تجهیزات دوربین مداربسته تحت شبکه گران قیمت هستند؟

دوربین های مداربسته تحت شبکه دارای یک سیستم عامل داخلی هستند که امکان اتصال مستقل آن ها به شبکه های کامپیوتری را راحتتر فراهم می نماید. در واقع دوربین های شبکه یک کامپیوتر کوچک در درون خود دارند که این سیستم عامل بر روی آن اجرا می شود. این موضوع یکی از اصلی ترین دلایلی است که باعث افزایش قیمت دوربین های تحت شبکه شده است.

 

چه زمانی از سیستم های مداربسته تحت شبکه استفاده کنم؟

 در صورتی که در مجموعه ایی هستید که امنیت اولویت شما است و هزینه های مالی دوربین های مداربسته تحت شبکه برای شما مهم نیست پیشنهاد می شود که همیشه از دوربین های مدار بسته تحت شبکه استفاده نمایید. اما در صورتی که فکر کاهش هزینه های مجموعه هستید استفاده از سیستم های مدار بسته آنالوگ نسل جدید به شما پیشنهاد می شود.

در دیگر مقالات سایت مودرا می توانید درباره تفاوت مودم و روتر و ساعت هوشمند مطالعه نمایید.

 

 

 

  • Title

دوربین مداربسته تحت شبکه (IP) مخفف کلمه لاتین Internet  Protocol camera است که انتقال داده را بر بستر شبکه انجام می‌دهد به ‌طور کلی دوربین‌هایی که از اینترنت ...

آشنایی با انواع دوربین های مداربسته

اینکه چه مقدار سرمایه برای خرید دوربین مداربسته در اختیار دارید و به چه دلیل قصد نصب دوربین مداربسته را دارید، در انتخاب نوع دوربین تاثیر فراوانی دارد. در ...

در این مقاله از وبلاگ مودرا قصد داریم برای شما درباره قابلیت صدای دو طرفه و قابلیت چرخش در دوربین های مداربسته صحبت کنیم.

آشنایی با قابلیت چرخش در دوربین های ...

دوربین مداربسته تحت شبکه چیست ؟

دوربین مداربسته تحت شبکه را به نام های زیادی از جمله دوربین های شبکه ای، وب کم و دوربین های پروتکل اینترنتی می‌شناسند. دوربین ...

تفاوت مودم و روتر

در این مقاله از سایت مودرا به تفاوت مودم و روتر خوایم پرداخت. با ما همراه باشید.

مودم چیست و چه کاربردی برای ما دارد؟

مودم در زبان انگلیسی مخفف دو کله ی ...

در این مقاله از سایت مودرا درباره دوربین مداربسته تحت شبکه صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

آشنایی با دوربین مداربسته تحت شبکه

از دوربین های مداربسته تحت ...

Load More